יום חמישי, 15 באוקטובר 2009

Apple No. 47 לק תפוח מס' 47


שלום :-)

בביקור בסניף של לינדיסימה בקניון חדרה מצאתי מונח בצד ארגז עם ערימה של לקים "בחיסול". לקים של חברת תפוח. אין לי מושג למה הם היו בחיסול, אבל אני מניחה שהם לא טריים במיוחד. יש בהם גם פורמלדהיד, שזה חומר שיכול לגרום לאלרגיות. האמת - גם רוב הצבעים שהיו שם, שחור וחום ואפור - לא היו מושכים במיוחד. מלבד אחד שקרא בשמי...
אז הנה הוא, מס' 47. אפור סגלגל עם שימר זהוב - השילוב הזה יוצר מראה חום, אבל למעשה אין חום בלק הזה. הוא נראה לי מעניין בבקבוק, ואחרי שמרחתי - התאהבי לגמרי. לא היו בעיות מריחה, והכיסוי היה כמעט מושלם כבר בשכבה הראשונה. אני מרחתי שתיים.

visiting a local beauty shop called Lindisima, I found a box with old nail polish clearence sale. it was polish bottles of the israeli brand Tapuach (apple) and I guess they were in that box because they are old. there were only a few shades, not very atractive colors... besides this one, that called my name... :-) and I answered.
it's No. 47 - a purple-grey with golden shimmer. that combination creates a shade that looks brown - but there is no brown in the polish. it looks interesting in the bottle, but when I applied it, I fell in love. no application issues, and one coat was almost enough. I did two.sunshine


shade


and a bonus pic of pelikans that flew right over my house yesterday.


11 תגובות:

 1. That is a really pretty color on you, it matches the ring that you are wearing very well!

  השבמחק
 2. How nice to find a beauty out of all those bottles. Looks lovely on you. Have a nice weekend.

  השבמחק
 3. gildedangel - thanks! I didn't notice that it matches my ring... I usually wear this ring all the time... it does lokks nice with this polish!

  Princess - thanks! :-)

  Lucy - thanks! I was glad to find one good color in that box...
  have a great weekend everyone!

  השבמחק
 4. you can teach people not draw. very beautiful and unique
  essiac tea powdervoice overs sydney

  השבמחק

I'd love to hear what you think :-)